20.yy Dosyası > CASUSLAR SAVAŞI (1932-1942) - CURT RIESS

 DÜNYAYI SARSAN BEŞİNCİ KOL

Beşinci Kol’u bulmuş ve kurmuş olan Naziler -Nicolai, Bohle, Himmler, Rosenberg, Goebbels- bu aylar içinde, kendi başarılarının dorukta olduğu o eski zamanları hatırlamış olsalar gerek.
Saatin dönüşünü, tersine doğru çevirmek ellerinde olsaydı, bu canavarı, dünya yüzüne belki de salıvermezlerdi. Çünkü o canavar, bu kez, kendi aleyhlerine dönmüştü. Kendi aralarında, hainlerin ihanetine uğrayan genel casuslukla ele geçirilen kimselerin kendileri, bu kez Beşinci Kol olmuştu.
Avrupa’yı baştanbaşa sarmakta olan büyük bir Beşinci Kol!
Bu Beşinci Kol, diğer kolların, kapıdan içeriye girerek ilerlemelerini sabırla bekledi. General Mola’nın, Madrid’teki Beşinci Kol’unun ilkinin, diğer dört kolun şehrin kapısından içeriye girmesine izin verip beklemesi ve sonra, içeriden savaşması emrini vermesi gibi...
Diğer kollar artık hareket etmişti. Daha doğrusu uçmaya başlamıştı. Her gece ve gündüz, İngiltere’den kalkıp Avrupa üstünden uçarak ve bombalarını atarak, bu kolların Avrupa kıtası üstündeki büyük Beşinci Kol ile birlikte çok iyi çalıştığı açıktı.
Böyle olmasaydı, İngilizler Nazilere en fazla zarar verecek yerleri bilip bombalarını tam oralara atabilirler miydi?
Casuslar, casuslar kıtası! Nicolai, Himmler, Goebbels ve diğerleri, bir kuvvetin organize edilmeden, bu kadar güç ve başarıyla çalışmasına şaşırmış olsalar gerek!.
Başında, onu yönetecek bir Führer bulunmadan, atılımlar yapabilişine şaşmış olsalar gerek. Böyle bir Beşinci Kol’un gece yarısı fışkırabilmesine...


Curt Riess